fbpx

Vizyonumuz - Ağrısız yaşam

stripes-header
circle

Bütüncül insan yaklaşımına dayalı inovatif ağrı terapisi

IKOMT, ağrı terapisi için geliştirmiş bir terapi ve eğitim konseptidir. Sistem, ağrıların azaltılmasına veya uzun vadede ortadan kaldırılmasına yönelik geliştirilmiştir. IKOMT prensiplerine dayalı terapinin yaratıcısı Ezdeşir Kemali’dir. Sinir, kas veya iskelet sistemindeki biyolojik veya mental yüklemeler sonucunda oluşan ağrılar hedef alınır. IKOMT konseptinde statükoculuğa yer yoktur. Hem konseptin kendisi hem terapistin becerileri disiplinlerarası anlayış açısından sürekli olarak geliştirilir.
Bu yüzden, bilimsel kanıtların yanı sıra, E. Kemali’nin hastalar üzerindeki çalışmalarını içeren geniş çaplı dokümantasyonlarına da yer verilir.IKOMT terapisinin hedefi, fizyolojik ve psikososyal etkenleri hastayla birlikte fark ettikten sonra hareket kısıtlılığını ortadan kaldırarak, hastayı ağrısız hareket edebileceği bir yaşama ulaştırmaktır.

 

Terapi süreci boyunca insan bir bütün olarak değerlendirilir ve ele alınır. IKOMT muayenehanelerinde hastalara, ilk karşılaşma anından itibaren insan olarak yaklaşılır ve kişiye özgü problem tabloları ciddiye alınır. İlk terapi aşamasını oluşturan danışma ve değerlendirme aşamasının ön hazırlığı olarak hastaya, mevcut rahatsızlıkları ve hasta öyküsü ile ilgili bir soru formu doldurulur. Terapist bu formdaki bilgilerden faydalanıp, konsültasyon görüşmesi sırasında probleme özgü sorular yöneltir. Bu bilgiler aynı zamanda yükleme bölgeleri ve ağrı noktaları hakkında ipuçları da verebilir.